Természetes energiák

a jövönkröl van szo törödjünk a világgal

Napenergia

Az már régóta köztudott, hogy a napsugárzásnak jótékony élettani hatásai vannak, azonban azt már nem mindenki tudja, hogy Nap energiáját többféleképpen hasznosíthatjuk otthonunkban is.

A következőkben bemutatunk néhány olyan házat, melyek már szinte teljesen függetlenek a különböző szolgáltatóktól, majd bemutatjuk a napsugárzást közvetlenül hasznosítani tudó berendezéseket, melyeket akármelyik házba, vagy lakásba be lehet építeni energia-, és nem utolsó sorban pénz-megtakarítási szempontból.

Szolárház: a nap energiáit tudatosan - passzívan vagy aktívan - hasznosító épület. Attól függően, hogy a napenergia milyen mértékben vesz részt a ház energiafelhasználásának fedezésében, beszélhetünk kisenergiájú, pluszenergiájú, nullenergiájú házról.

Nullenergiájú ház: azok az épületek, melyek az éves energia szükségletüket a ház naptól nyert energiájával megközelítőleg önmaguk fedezni tudják. Ezt természetesen éves szinten számolják, hiszen nyáron több energia nyerhető, mint télen.

A pluszenergiájú házak az év folyamán több energiát nyernek a naptól, mint amennyit az adott év alatt felhasználnak.

Az ezen kategóriába tartozó házak mind napkollektorral (melegvizet termelő berendezések), mind napelemmel (elektromos áramot termelő berendezések) biztosítják. A nyári napsugárzásból termelt meleg vizet víz-, vagy hőtárolókkal örzik meg a téli, hidegebb időszakokra, az esetleges túltermelés miatt feleslegessé váló elektromos energiát pedig az elektromos hálózatba pumpálják be. Ehhez egy speciális elektromos mérőóra kell, mely ilyenkor visszafelé forog.

Ha a tervező, nulla, vagy plusz energiájú ház tervezését tüzi ki céljául, legfontosabb feladata a napkollektorok és napelemek megfelelő méretezése. Az ilyen épületeket ugyanis jelentős mennyiségü napenergia hasznosító berendezéssel kell ellátni.

A nulla-, valamint a pluszenergiájú házak jelenleg javarészt kísérleti céllal épülnek, ezen épületek számára hazánk nem biztosít igazán lehetőségeket és nem is jelent valós piacot.

A kisenergiájú házak fütési energiaigénye 70kWh/m2/év, hasznos alapterületüket figyelembe véve. Például egy 120 m2 hasznos alapterületü háznál ez évesen 8400 kWh éves energiaigényt jelent, ami 890 m3 földgáznak, és körülbelül 95 000 Ft éves fütési költségnek fele meg (2008-as árakon).
Kisenergiájú házakat ma már tudatos építészeti tervezéssel, és megfelelő modern hőszigeteléssel létre lehet hozni. Az így tervezett házat, mely a nap sugárzását csupán passzívan hasznosítja, passzívháznak nevezzük.  Az ilyen lakások a házba bejutó napsugárzást hasznosítják, tehát megfelelö építészeti tervezéssel, megfelelő tájolással és technikai megoldásokkal, valamint hőszigeteléssel a kisenergiájú ház kialakítható.

Az ilyen, kisenergiájú passzívházak kiegészíthetőek napkollektorral – az energiaszükségletek kielégítése érdekében - , melyek megfelelő tervezés és méretezés esetén a használati melegvíz 90%-át biztosítják. További napkollektorok használatával a ház fütése, de akár a medence vizének fütése is megoldható. Napelemek használatával pedig a ház fenntartásához szükséges elektromos áram is előállítható otthon. A továbbiakban ezeket mutatjuk be.

A napenergia, így a napelemek és a napkollektorok alkalmazásának is kimagasló jövőt jósolnak a szakértők. A Nap által 1 óra alatt a Földre sugárzott napenergia elegendő a Föld lakosságának éves energiafelhasználására. Érdemes tehát valamennyiünknek elgondolkozni, hogy ezt a rengeteg természetes energiát, ami ingyen érkezik, hogyan tudnánk a saját magunk szolgálatába állítani.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 6
Havi: 3
Össz.: 12 075

Látogatottság növelés
Oldal: Napenergia
Természetes energiák - © 2008 - 2024 - pipichat.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »